Co to jest delfinoterapia ?

DELFINOTERAPIA – polega na pływaniu dziecka z delfinami, które wysyłają ultradźwięki. Ssaki te na końcu swojego pyska mają swego rodzaju „nadajnik”, który emituje fale ultradźwiękowe.

W praktyce Delfinoterapia polega na zabawach dzieci z delfinami, w czasie których ultradźwięki przenikają ludzkie ciało. Delfiny ciekawi u człowieka wszystko, co odbiega od normy, np. urazy wewnętrzne, protezy czy nowotwory i tam właśnie wysyłają ultradźwięki regenerujące zniszczone komórki.

W czasie Delfinoterapii dziecko po prostu pływa, trzymając delfina za boczne płetwy, głaszcze go, całuje. Dodatkowo, dla wzmocnienia intensywności przepływu fal ultradźwiękowych, delfin dotyka główki dziecka bezpośrednio swoim pyskiem.

Ultradźwięki emitowane przez delfiny wprowadzają mózg w stan alfa, czyli stan spoczynkowy, charakterystyczny dla stanu relaksu, odprężenia, gdy leżymy z zamkniętymi oczami, przed zaśnięciem i rano po przebudzeniu. Stan relaksu oznacza dla mózgu jednocześnie stan wyjątkowej chłonności. To w stanie alfa właśnie następuje synchronizacja pracy półkul mózgowych, która jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów rozwojowych (fizycznych i psychicznych), procesów myślowych, poznawczych itd. Stan taki jest również wykorzystywany w technikach szybkiego uczenia się, co stanowi praktyczny dowód na skuteczność działań prowadzonych w stanie alfa.

Ważnym aspektem Delfinoterapii jest konieczność łączenia z innymi metodami terapeutycznymi już w trakcie turnusu Delfinoterapii oraz bezpośrednio po. „Otwarty” na bodźce umysł jest w stanie przyswoić w tym czasie znacznie więcej, szybciej i dokładniej. Stąd wymagana jest dodatkowa bardzo intensywna praca w zakresie kinezyterapii (rehabilitacja ruchowa), fizykoterapii, logopedii i edukacji.

Kontakt z delfinami daje również (bardzo ważny dla chorych dzieci i ich rodzin) efekt terapeutyczny w wymiarze emocjonalnym. Delfinoterapia wyzwala wydzielanie hormonów serotoniny i endorfin, czyli tzw. „hormonów szczęścia”. Ma to decydujący wpływ na jakość pracy z dziećmi, które są uśmiechnięte, pozbywają się lęków (które przy wielu chorobach ośrodkowego układu nerwowego są wręcz nienaturalne i paraliżujące codzienne funkcjonowanie dziecka), są po prostu szczęśliwe. Istotne jest jednak, by po Delfinoterapii jak najdłużej zachować w umyśle pacjenta stan alfa (zakłóceniem może być np. stres), by efekty 2-tygodniowej terapii dały trwały postęp na wszystkich płaszczyznach rozwoju.

 

napisz do nas